search

Byť jde o dva různé problémy, záměna diagnózy alergie a nesnášenlivosti potravin je velmi běžná, protože oba stavy sdílejí některé symptomy.

Alergie

Alergie je reakcí imunitního systému. Při požití určité potravy organismus přestane fungovat tak, jak má, protože si splete živinu s „vetřelcem“, a začne se bránit.
Potravinové alergie se obyčejně projevují na kůži a srsti. Jak již bylo zmíněno, důvodem je fakt, že imunitní systém vysílá signály, které indikují, že něco nefunguje tak, jak má. Hlavními známkami alergie mohou být: skvrny na kůži, časté svědění, neustálé olizování nohou nebo vypadávání srsti.

Nesnášenlivost

Nesnášenlivost potravin je neschopnost strávit určité potraviny či živiny bez nepříznivých vedlejších účinků. Na rozdíl od alergie však nesnášenlivost nevyvolává reakci imunitního systému.
Na druhou stranu se nesnášenlivost potravin projevuje problémy gastrointestinálního traktu, jako jsou například průjem, žaludeční potíže či nadýmání.
V každém případě doporučujeme při zpozorování kteréhokoli ze symptomů navštívit schopného veterináře, který stanoví diagnózu a další postup.

Jak předejít potravinovým alergiím

Většina případů potravinových alergií je způsobena požitím specifické bílkoviny, proto nejjednodušší způsob, jak zabránit alergické reakci, je používat krmivo s omezeným obsahem přísad, a tudíž i potenciálních alergenů.
Nejvhodnější jsou přírodní krmiva, protože umělé látky mohou alergie u psů, kteří jimi již trpí, ještě zhoršit.

Přírodní krmivo NUTRO™ Limited Ingredient s omezeným počtem přísad používá jen jeden zdroj živočišných bílkovin (jehněčí), které váš pes potřebuje, a tak snižuje riziko vzniku alergické reakce.

Jaké přírodní krmivo je pro psy vhodné?

Přírodní krmiva pro psy se připravují bez umělých přísad (konzervantů, barviv a dochucovadel), jež se přidávají buď do nezpracovaných materiálů, nebo během procesu přípravy. Přírodní krmiva tedy obsahují pouze přírodní ingredience z přírodních zdrojů.

Kromě přírodního původu ingrediencí je také důležité, aby přírodní krmiva dodržovala základní zásady psí výživy: nejdůležitější složkou je bílkovina živočišného původu doplněná omezeným počtem dalších přísad (které jsou přizpůsobeny střevní mikroflóře psů) ve správném poměru tak, aby bylo krmivo pro psa co nejvhodnější.

Co je to krmivo bez obilovin?

Krmiva pro psy bez obilovin neobsahují žádné obilné produkty. Taková krmiva mohou být vhodná pro všechny druhy psů, obzvláště pak pro ty, kteří vykazují symptomy potravinových alergií či nesnášenlivostí.

Psi a vlci jsou si do dnešního dne geneticky velmi blízcí: jejich geny jsou z 99,8 % totožné, a proto je možné psy a vlky křížit. Přestože přirozené preference trávicí soustavy psa jsou velmi podobné preferencím u vlků – nejoblíbenější složku potravy představuje živočišná bílkovina – ukázalo se, že proces domestikace způsobil v trávicí soustavě psa určité změny.

V roce 2013 časopis Nature publikoval studii genetika Erika Axelssona z univerzity ve švédské Uppsale, která porovnávala genom 60 psů 14 různých plemen s genomem 12 vlků. Studie ukázala, že psi mají lepší genetické dispozice pro štěpení sacharidů. To lze z evolučního hlediska vysvětlit, pokud si uvědomíme, že první vlci, z nichž se později stali psi, jedli zbytky jídla z lidských obydlí bohaté na sacharidy (brambory, obiloviny, luštěniny). A od té doby dostává mnoho psů zbytky od našich stolů.

To však neznamená, že by psi přestali být masožraví a že by již nepotřebovali stravu podobnou té, jakou mají jejich vlčí předkové. V tomto ohledu je tedy psí krmivo bez obilovin dobrou volbou v případě, že jeho hlavní složkou jsou živočišné bílkoviny.

Výhody psího krmiva bez obilovin

  • Menší výskyt potravinových alergií a nesnášenlivostí: stejně jako u některých lidí mohou obiloviny způsobit potravinové alergie či nesnášenlivosti. Krmivo bez obilovin představuje alternativu pro psy s tímto druhem problémů.
  • Krmivo je přizpůsobené zažívání psa: jak jsme zjistili, krmivo bez obilovin představuje další možnost výběru mezi kvalitními psími krmivy přizpůsobenými zažívání psa. Jeho hlavní složkou jsou stále živočišné bílkoviny, základ stravy každého psa.

Krmivo bez obilovin samozřejmě nemusí být zárukou kvality. Vždy si ověřte jeho nutriční profil. Při výběru takového krmiva je tedy důležité kromě přítomnosti obilovin zkoumat také složení krmiva a jeho vlastnosti.

VYBRANÉ
PRODUKTY

DALŠÍ TIPY
OD NUTROTM

VĚŘÍME,
ŽE KRMIT ČISTĚ ZNAMENÁ DÁVAT NAŠIM MILÁČKŮM TO NEJLEPŠÍ

Simple

ČISTÉ

Pečlivě připravená krmiva plná chuti a bohatá na živiny. Vyrobena bez geneticky modifikovaných surovin. Žádná umělá barviva, dochucovadla ani konzervanty. Žádná kukuřice, pšenice, sójová bílkovina ani mléčné výrobky.

Purposeful

AUTENTICKÉ

Srozumitelné složení. Každá složka má přesný účel pro výživu a lze ji snadno rozpoznat. Vysoce kvalitní zdroj bílkovin je vždy složkou číslo jedna.

Trustworthy

SPOLEHLIVÉ

Suroviny pocházející od prověřených dodavatelů, krmivo je připravováno v prověřené továrně pod přísnou kontrolou kvality a bezpečnosti.

Nastavení souborů cookie