search

Štěňata koušou lidi do ruky, protože to je pro ně způsob, jak poznávat svět a zkoumat okolí. Kousání a žvýkání navíc pomáhá uvolňovat stres a ulevuje štěňatům od bolesti dásní spojené s touto fází psího života.

Ale abychom přidali ještě další důvod – ukazuje se, že ruce umí něco velmi zábavného: hýbat se! Jak vysvětluje psí etoložka Alba Benítezová ze serveru Simiperrohablara.com, pohyb v psech částečně probouzí jejich instinkt predátora: „Nesmíme zapomínat, že psi se vyvinuli z vlků, takže jsou to ve své podstatě predátoři. Pohyb v nich tuto podstatu probouzí, takže když hýbeme rukou, nevyhnutelně tím navádíme štěně, aby kousalo.“

Proč učit štěně, aby nekousalo?

Je velmi důležité naučit vaše štěně nekousat do rukou. Nejen proto, že je to protivné a bolestivé, ale také proto, že štěně se nejsnáze naučí, co smí a co nesmí kousat a jak správně ovládat čelisti.

Když jsou psi ještě štěňata, dokážou se naučit utlumit skus. V psí etologii a výcviku je tato dovednost nazývaná „zastavené kousnutí“ velice důležitá. Pes, který neumí ovládat sílu svého skusu, může být v dospělosti nebezpečný pro ostatní psy či lidi.

Jak naučit štěně nekousat?

  1. Když vás štěně silně kousne, udělejte „auuu“, vaše štěně musí poznat hranici. Musí být jasné, že vám ublížilo. Zkrátka vydejte bolestivý zvuk, což dělají i štěňata, když si hrají mezi sebou. Svého psa ale netrestejte, nekřičte na něj a nebijte ho. Není to nutné a může to být i kontraproduktivní, protože štěně se vás může začít bát.
  2. Kousnutí nesmíte nechat bez následků: pokud vás vaše štěně kouše moc silně, vyjekněte a přerušte hru. Vstaňte a odejděte. Dejte mu najevo, že zábava skončila. Je to velmi účinná forma trestu, jež vašemu psovi nijak neublíží.
  3. Pokud štěně kousat nepřestane, zkuste při hrách místo rukou používat hračky. Štěně se musí naučit, že vaše ruce nejsou hračky. Používejte například provazové či gumové hračky, které zajistí, že bude štěně místo do vašich prstů kousat do nich.

Mějte také na paměti, že než štěně něco naučíte, může to chvíli trvat. Buďte tedy trpěliví a dodržujte zásady, které jsme si právě vysvětlili. Vaše štěně brzy vyroste, zklidní se, a pokud nepolevíte, nakonec pochopí, že nejlepší způsob, jak si s vámi hrát, je nekousat vás tak silně.

Pokud si ale myslíte, že je váš pes během her příliš rozvášněný, a vy si nejste jistí, jak ho zklidnit, bude nejlepší poradit se s veterinářem či kontaktovat psího trenéra, aby vám osobně pomohl. I psa, jenž při hraní kouše, lze při správném postupu vycvičit.

VYBRANÉ
PRODUKTY

DALŠÍ TIPY
OD NUTROTM

VĚŘÍME,
ŽE KRMIT ČISTĚ ZNAMENÁ DÁVAT NAŠIM MILÁČKŮM TO NEJLEPŠÍ

Simple

ČISTÉ

Pečlivě připravená krmiva plná chuti a bohatá na živiny. Vyrobena bez geneticky modifikovaných surovin. Žádná umělá barviva, dochucovadla ani konzervanty. Žádná kukuřice, pšenice, sójová bílkovina ani mléčné výrobky.

Purposeful

AUTENTICKÉ

Srozumitelné složení. Každá složka má přesný účel pro výživu a lze ji snadno rozpoznat. Vysoce kvalitní zdroj bílkovin je vždy složkou číslo jedna.

Trustworthy

SPOLEHLIVÉ

Suroviny pocházející od prověřených dodavatelů, krmivo je připravováno v prověřené továrně pod přísnou kontrolou kvality a bezpečnosti.

Nastavení souborů cookie