search

Pokud neberete v potaz některá základní doporučení, může se výchova plachého psa občas stát velmi komplikovaným úkolem.

Plachost je jeden z rysů psí povahy, který je dědičný. To znamená, že plaché feně se s vysokou pravděpodobností narodí bojácná štěňata. Genetika samozřejmě není všechno a roli také hraje prostředí, ve kterém pes vyrůstá a vyvíjí se. Proto je důležité vědět, jak vychovávat plachého psa. Se správnou péčí mu pomůžete nalézt sebevědomí. Pokud se mu však nedostane adekvátní výchovy, může se jeho stav zhoršit a začít omezovat každodenní život zvířete a jeho majitelů.

Strach u psů

Psí etoložka Alba Benítezová, autorka vzdělávacího blogu Simiperrohablara.com, vysvětluje: „Problém se strachem u psů je ten, že je snadno generalizován. Pes se může bát konkrétního zvuku, objektu či člověka, ale to neznamená, že se bude bát každého zvuku, objektu či člověka připomínajícího onen původní podnět, který strach na začátku vyvolal.“

Z tohoto důvodu odborníci na etologii doporučují řešit problém co nejdříve a především s pomocí profesionála.

Zásady výchovy plachého psa

Strach je přirozená emoce, se kterou se dá pracovat. Pocit strachu nás chrání před nebezpečím a zvyšuje naši schopnost přežít. U psů je to stejné. Když je ale strach nepřiměřený anebo je způsoben neškodnými podněty (věci, zvuky, prostředí, lidé, jiná zvířata atp.), pes ztrácí přizpůsobivost a je potřeba obrátit se na odborníka.
Odborníci upozorňují, že při výchově plachého psa platí obecná pravidla, která by rozhodně měla být zohledňována.

 1. Místo trestání odměňujte

  Plaší psi jsou mnohem citlivější na tresty než ostatní psi. Proto je mnohem lepší a účinnější vychovávat psa pomocí pozitivního posilování (odměňování, když udělá něco správně) než pomocí trestů (trestání, když udělá něco špatně). Nikdy netrestejte psa za to, že projevil strach. Strach je iracionální, což znamená, že nad ním pes nemá přímou kontrolu.

 2. Vytvářejte pozitivní zážitky

  Při výchově plachého psa se musíme zaměřit na to, aby mu věc, která ho děsí, byla ukazována tak, aby nevyvolávala negativní reakci (můžeme postupně upravovat vzdálenost, ze které pes daný objekt, zvuk, člověka atp. vnímá). Během tohoto procesu je důležité spojit tento objekt/zvuk/člověka s pozitivními emocemi a odměnami ve formě pamlsků, pohlazení či například her.

 3. Psa do ničeho nenuťte

  Pokud se pes něčeho bojí, nedoporučuje se nutit ho, aby se s danou situací vyrovnal. Může se stát, že v něm naopak takový postup vyvolá ještě větší strach, či dokonce agresivitu, pokud si bude připadat v ohrožení.

 4. Nebuďte přespříliš ochranitelští

  Někteří lidé své plaché psy zbytečně chrání. To jim ale sebevědomí nabýt nepomůže. Takový pes se naopak může stát až příliš závislým na svém majiteli, takže se při případném odloučení může bát ještě více.

Léčba plachých psů

Jak již bylo zmíněno, jestliže plachost psa omezuje a znemožňuje mu vést pohodový každodenní život nebo je pro něj velmi těžké sžít se s prostředím, je na čase obrátit se na odborníka.

Psí trenér či etolog dokáže celou situaci posoudit a navrhnout vhodné řešení, které upraví chování psa a pomůže mu uvolnit se a cítit méně strachu.
Zásady pro výchovu plachého psa většinou vychází z „desenzitizace a protipodmiňování“. Během těchto procesů se pes pomocí asociace s příjemným zážitkem naučí tolerovat to, co mu dříve nahánělo strach.
Tyto terapie musí být vždy prováděny pod dohledem odborníka a při dostatečné snaze a trpělivosti přináší velmi dobré výsledky.

VYBRANÉ
PRODUKTY

DALŠÍ TIPY
OD NUTROTM

VĚŘÍME,
ŽE KRMIT ČISTĚ ZNAMENÁ DÁVAT NAŠIM MILÁČKŮM TO NEJLEPŠÍ

Simple

ČISTÉ

Pečlivě připravená krmiva plná chuti a bohatá na živiny. Vyrobena bez geneticky modifikovaných surovin. Žádná umělá barviva, dochucovadla ani konzervanty. Žádná kukuřice, pšenice, sójová bílkovina ani mléčné výrobky.

Purposeful

AUTENTICKÉ

Srozumitelné složení. Každá složka má přesný účel pro výživu a lze ji snadno rozpoznat. Vysoce kvalitní zdroj bílkovin je vždy složkou číslo jedna.

Trustworthy

SPOLEHLIVÉ

Suroviny pocházející od prověřených dodavatelů, krmivo je připravováno v prověřené továrně pod přísnou kontrolou kvality a bezpečnosti.

Nastavení souborů cookie