search

Mnoho lidí se ptá na zeleninu pro psy. Je dobré zahrnout ji do stravy? Jsou přírodní krmiva, která ji obsahují, vhodná?

Zelenina pro psy?

Mnoho lidí přemýšlí, zda je pro psy vhodná zelenina, zda jim prospívá, nebo zda je, jednoduše řečeno, pouhou vyplní, kterou určité značky používají, aby snížily náklady na výrobu krmiva.

Pravdou je, že zelenina je ověřeným zdrojem bílkovin a vlákniny a obsahuje také železo, minerální soli a další. Když je však podávána v neadekvátním množství, může způsobit nadýmání, a dokonce i podráždit střevní sliznici. Proto je velmi důležité rozlišovat, jaká přírodní strava pro psy obsahuje zeleninu, která je jim prospěšná, a také kontrolovat, v jakém množství je přítomná.

Výhody zeleniny pro psy

Autoři známí propagací přírodní stravy pro psy, jako například Richard Pitcarin či Juliette de Baïracli Levyová, do jídelníčků zeleninu zahrnují. Pokud jste stále na pochybách, zda je pro vašeho psa zelenina vhodná, uvádíme zde několik výhod, které přináší:

  1. Je to zdroj bílkovin:
    Je jasné, že jakožto zdroj bílkovin je přiměřená dávka zeleniny pro psa přínosem. Bílkoviny jsou pro vašeho psa nezbytně důležité. Jsou to stavební kameny svalů, šlach, vazů, kůže, srsti atd. Kromě toho jsou důležité pro imunitní systém a pro růst a reprodukci buněk.
  2. Jako zdroj vlákniny:
    • Zvýšíte objem potravy, kterou váš pes může sníst, aniž byste zvýšili příjem kalorií. To může pomoci při shazování či udržování váhy a pes se nebude cítit hladový.
    • Zajistí konzistentní stolici: Když je v potravě správné množství vlákniny, podporuje pravidelnou stolici a prevenci ucpání análních žlázek.
    • Poskytuje výživu bakteriím, které se přirozeně nacházejí v tenkém střevě psího trávicího traktu, a podporuje tak trávicí proces.

Zelenina v přírodní stravě pro psy

Mnoho přírodních krmiv pro psa obsahuje zeleninu. Je ale podstatné vědět, zda jde o vyvážená krmiva, a proto je dobré znát následující fakta:

Psi jsou masožravci a jako takoví mají uzpůsobená těla a chrup potravě, jejíž hlavní složkou je maso, nikoli zelenina. Přírodní krmiva, která obsahují zeleninu, budou tedy kvalitní, jen pokud bude jejich složení tento fakt respektovat.

Zelenina je dobrá jako doplňkový zdroj bílkovin a vlákniny. Ta nejlépe stravitelná krmiva často obsahují rostlinné složky, které představují zdroj vlákniny, a tudíž pomáhají potravě snáze procházet trávicím traktem a podporují vhodnou konzistenci stolice. Nejvhodnější jsou tedy taková krmiva, která tyto podmínky berou v potaz.

Nyní už víte, že zelenina pro vašeho psa může být velmi prospěšná. Mějte však na paměti, že by to rozhodně neměla být výmluva pro zahrnutí zbytků od stolu do jídelníčku pro vašeho psa. Nejlepší přístup je respektovat vyváženost živin v psí potravě a při podávání zbytků od stolu být velmi opatrní. Mohly by totiž způsobit nadváhu, nadýmání a jiné krátkodobé či dlouhodobé zažívací problémy.

Bibliografie a zajímavé odkazy:

Mars Inc.
Veterinary Oral Health Council (anglicky)
Americká veterinární asociace (AVMA) (anglicky)

VYBRANÉ
PRODUKTY

DALŠÍ TIPY
OD NUTROTM

VĚŘÍME,
ŽE KRMIT ČISTĚ ZNAMENÁ DÁVAT NAŠIM MILÁČKŮM TO NEJLEPŠÍ

Simple

ČISTÉ

Pečlivě připravená krmiva plná chuti a bohatá na živiny. Vyrobena bez geneticky modifikovaných surovin. Žádná umělá barviva, dochucovadla ani konzervanty. Žádná kukuřice, pšenice, sójová bílkovina ani mléčné výrobky.

Purposeful

AUTENTICKÉ

Srozumitelné složení. Každá složka má přesný účel pro výživu a lze ji snadno rozpoznat. Vysoce kvalitní zdroj bílkovin je vždy složkou číslo jedna.

Trustworthy

SPOLEHLIVÉ

Suroviny pocházející od prověřených dodavatelů, krmivo je připravováno v prověřené továrně pod přísnou kontrolou kvality a bezpečnosti.

Nastavení souborů cookie