search

Je pravda, že jsou kuřecí kosti pro psy nebezpečné? V tomto článku vysvětlíme, jaká jsou rizika a proč musíte být opatrní.
Řada lidí, kteří tvrdí, že jsou kuřecí kosti pro psy bezpečné, argumentuje tím, že celý život své psy krmili zbytky od stolu a nic se jim nestalo. Tento argument ale ve skutečnosti platí jen napůl.
Je sice pravda, že psi historicky dostávali zbytky lidského jídla, ale rozhodně to pro ně není ideální strava. A také není pravda, že by pro ně kosti byly vhodné. Lidská strava je připravována tak, aby odpovídala výživovým potřebám lidí, nikoli specifickým potřebám psů. Trávicí soustava masožravců (pes) je navíc odlišná od trávicí soustavy všežravců (člověk), takže každá zpracovává jisté potraviny či jejich složky jiným způsobem.
V případě kostí však existuje ještě další riziko: mohou perforovat a poškodit trávicí systém psa a také hrozí riziko udušení či ucpání střev.

Proč psy nekrmit kostmi

  • Kosti jsou pro psy nevhodné, protože neposkytují dostatečný nutriční příjem: obsahují sice hodně bílkovin, ale mají nízkou biodostupnost. A přestože tělu dodávají fosfor a vápník, existují jiné, mnohem lépe stravitelné potraviny, které tyto látky obsahují.
  • Kuřecí, ale v menší míře i jakékoli jiné kosti, obzvláště uvařené, mohou způsobit ucpání střev a jejich perforaci.
  • Kost může psa i udusit.

Syrové kosti ano, uvařené ne

V posledních letech jsou populární takzvané biologicky vhodné syrové výživy známé pod zkratkami BARF a ACBA, jež propagují kvalifikovaní veterináři, jako například doktor Ian Billinghurst. Tyto způsoby výživy se obyčejně skládají z 60–80 % syrových masových kostí a jejich zastánci vyzdvihují jejich přínos pro zdraví a dlouhověkost psů.

V těchto způsobech výživy se však psům podávají výhradně kosti syrové, nikdy uvařené. Odborní zastánci výživy Natuka vysvětlují: „Hlavní nebezpečí uvařených kostí souvisí právě s jejich vařením. V průběhu varu ztratí kosti vodu a kolagen a mohou se, na rozdíl od syrových kostí, tříštit.“

Kuřecí kosti pro psy: nebezpečí!

Většina veterinářů nedoporučuje psům podávat kosti právě kvůli rizikům popsaným výše. Ale i odborníci, kteří souhlasí s podáváním kostí, doporučují vyhýbat se kuřecím kostem.

Kuřecí či obecně drůbeží kosti jsou často odštípnuté a příliš tenké, takže představují značné nebezpečí: mohou snadno perforovat trávicí soustavu vašeho psa. V takovýchto případech je pak pro záchranu života vašeho psa nezbytná operace.

V případě kostí, které nejsou kuřecí či drůbeží, se někteří odborníci shodují, že jakékoli syrové kosti, které jsou přiměřeně měkké, jsou pro psy vhodné, jsou-li podávány i s masem, které je na nich. Kosti se totiž žvýkáním změkčí a společně s masem utvoří jakousi pastu, která pro trávicí soustavu psa nepředstavuje nebezpečí.

Na závěr

  • Kosti nepatří mezi všeobecně doporučované složky psí potravy, mohou totiž způsobit ucpání střev či jejich perforaci, navíc neposkytují adekvátní přísun živin.
  • Nejnebezpečnější jsou pro psy kuřecí kosti, protože se mohou snadno tříštit.
  • Pokud se rozhodnete pro přírodní syrovou výživu, vždy se ujistěte, že svému psovi podáváte syrové kosti, u vařených totiž existuje větší pravděpodobnost, že se roztříští.

VYBRANÉ
PRODUKTY

DALŠÍ TIPY
OD NUTROTM

VĚŘÍME,
ŽE KRMIT ČISTĚ ZNAMENÁ DÁVAT NAŠIM MILÁČKŮM TO NEJLEPŠÍ

Simple

ČISTÉ

Pečlivě připravená krmiva plná chuti a bohatá na živiny. Vyrobena bez geneticky modifikovaných surovin. Žádná umělá barviva, dochucovadla ani konzervanty. Žádná kukuřice, pšenice, sójová bílkovina ani mléčné výrobky.

Purposeful

AUTENTICKÉ

Srozumitelné složení. Každá složka má přesný účel pro výživu a lze ji snadno rozpoznat. Vysoce kvalitní zdroj bílkovin je vždy složkou číslo jedna.

Trustworthy

SPOLEHLIVÉ

Suroviny pocházející od prověřených dodavatelů, krmivo je připravováno v prověřené továrně pod přísnou kontrolou kvality a bezpečnosti.

Nastavení souborů cookie