search

Mnoho lidí má o výživě svých psů pochybnosti. Obzvlášť pokud jde o složky, které nejsou masového či zvířecího původu. Jsou pro psy luštěniny bezpečné? Je dobré zařadit luštěniny do jejich stravy? V tomto článku se pokusíme obě otázky zodpovědět.

Luštěniny pro psy: ano, nebo ne?

Psi jsou masožravá zvířata. Nejsou sice řazeni mezi výhradní masožravce, ale nejprospěšnější je pro ně potrava, jejíž hlavní, nikoli však jedinou složkou, je maso.

Během procesu domestikace vlka na psa se psí organismus adaptoval na příjem živin ze zbytků lidské potravy. V současnosti mají psi ve srovnání s vlky například mnohem lepší schopnost trávit sacharidy.

Psi tedy dokážou přežít z látek, které nejsou zvířecího původu, ty však nesmí tvořit základ jejich potravy.

Proč jsou luštěniny pro psy dobré?

Luštěniny jsou semena a plody rostlin z čeledi bobovitých, patří mezi ně například čočka, hrách či cizrna. Mají celou řadu nutričních výhod:

  1. Jsou zdrojem vlákniny: luštěniny jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá regulovat trávicí proces.
  2. Jsou bohaté na vitaminy skupiny B: tyto vitaminy pomáhají buněčnému metabolismu. Podílí se na tvorbě červených krvinek, které distribuují kyslík do celého těla a také podporují funkci nervového a imunitního systému.
  3. Kyselina listová (B9): kyselina listová je vitamin ze skupiny B. Kromě jiného pomáhá při tvorbě základního stavebního kamene organismů – DNA, která přenáší genetickou informaci. Kyselina listová je důležitá pro růst a udržování svalů, tvorbu krvinek a rovněž jako prevence proti chudokrevnosti. U březích fen také pomáhá zabránit případným deformacím plodů. Představuje tedy velmi dobrý důvod, proč by psi mohli jíst luštěniny, které jsou jim velmi prospěšné.
  4. Bílkoviny a sacharidy: luštěniny tělu dodávají velké množství energie a díky tomu, že je jejich kalorická hodnota nižší, pomáhají zabránit vzniku nadváhy.
  5. Jsou bohaté na železo: díky železu v nich obsaženému jsou luštěniny skvělé v boji proti chudokrevnosti a s ní spojené únavě. Navíc prospívají kůži i srsti.
  6. Zdroj hořčíku: hořčík hraje v psí stravě důležitou roli. Pomáhá udržovat vápník a fosfor v zubech a kostech, podporuje funkci nervového systému, reguluje krevní tlak a ulevuje svalové tkáni.
  7. Antioxidační vlastnosti: luštěniny chrání psí buňky proti oxidaci a stárnutí.

Luštěniny pro psy s cukrovkou

Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají luštěniny snižovat hladinu glukózy v krvi. Jinými slovy tedy pomáhají stabilizovat krevní cukr. Pro psy s cukrovkou proto mohou být velmi prospěšné.

Shrnutí

Luštěniny jsou v psí stravě prospěšné a jsou také dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Navíc obsahují železo a minerální soli, pomáhají udržovat konzistentní stolici a poskytují výživu bakteriím, které se přirozeně nacházejí v tenkém střevě, čímž podporují trávicí proces.

Psi tedy mohou luštěniny jíst z těchto nezpochybnitelných důvodů:

  • Díky obsahu bílkovin posilují základní organické struktury: bílkoviny obsažené v luštěninách se podílejí na tvorbě šlach, vazů, kůže, srsti, drápů a kolagenu. Kromě toho jsou také důležité pro udržování optimální svalové hmoty.
  • Podporují trávicí proces: zařazením luštěnin do stravy svého psa mu pomůžete udržet regulovaný a zdravý trávicí proces. Navíc zabraňují ucpání análních žlázek.
  • Obsahují bílkoviny a sacharidy: luštěniny psům poskytují mnoho energie, ale málo kalorií, nehrozí tedy riziko nadváhy.

Výše popsaných výhod luštěnin lze dosáhnout pouze v případě, že jsou do psí stravy zahrnuty ve správném poměru.

VYBRANÉ
PRODUKTY

DALŠÍ TIPY
OD NUTROTM

VĚŘÍME,
ŽE KRMIT ČISTĚ ZNAMENÁ DÁVAT NAŠIM MILÁČKŮM TO NEJLEPŠÍ

Simple

ČISTÉ

Pečlivě připravená krmiva plná chuti a bohatá na živiny. Vyrobena bez geneticky modifikovaných surovin. Žádná umělá barviva, dochucovadla ani konzervanty. Žádná kukuřice, pšenice, sójová bílkovina ani mléčné výrobky.

Purposeful

AUTENTICKÉ

Srozumitelné složení. Každá složka má přesný účel pro výživu a lze ji snadno rozpoznat. Vysoce kvalitní zdroj bílkovin je vždy složkou číslo jedna.

Trustworthy

SPOLEHLIVÉ

Suroviny pocházející od prověřených dodavatelů, krmivo je připravováno v prověřené továrně pod přísnou kontrolou kvality a bezpečnosti.

Nastavení souborů cookie