search

Mnoho psů trpí zažívacími problémy. Některé souvisí se stravou a jiné s dalšími faktory, jako jsou paraziti, infekce, úzkost atp.

Trávení je proces, při kterém trávicí soustava zvířete přemění jídlo na látky užitečné pro organismus. Špatné trávení může být příčinou nebo symptomem mnohem závažnějšího problému. U psů mohou zažívací problémy výrazně ovlivnit zdraví a také jejich chování.

Fáze trávení

Díky trávení se molekuly potravy rozštěpí a tělo je může vstřebat. U psů můžeme hovořit o třech fázích:

 1. Mechanické trávení: zahrnuje rozžvýkání jídla (říká se, že trávení začíná v ústech) a přepravu rozžvýkaného jídla celým gastrointestinálním traktem.
 2. Chemické trávení: druhá fáze trávení, během níž je rozžvýkané jídlo připraveno na vstřebání organismem. Chemické trávení mají na starosti trávicí enzymy, které přemění velké molekuly jídla na menší, aby mohly být snadno vstřebány. U psů se trávicí enzymy nacházejí v žaludeční šťávě, pankreatické šťávě a ve střevních sekretech. Oproti lidským slinám neobsahují psí sliny enzym alfa-amylázu, trávicí enzym, který působí již během žvýkání.
 3. Vylučování: finální fází trávení je vyloučení všeho, co si psí organismus nechce ponechat proto, že to buď není užitečné, anebo něco brání vstřebání živin.

Nejčastější zažívací problémy u psů

Zažívací problémy jsou u psů poměrně časté. Většinou je na vině nevhodná strava, proto je dobré vědět, jak zažívací problémy identifikovat, abychom mohli stravu včas upravit.

Hlavními symptomy jsou nejčastěji zvracení či průjem, ale také úbytek váhy, chuťové změny, nadýmání, žaludeční zvuky či náhlá apatie.

Při zpozorování kteréhokoli z těchto symptomů je nejlepší navštívit veterináře a zjistit, co je příčinou problémů.

Příčiny zažívacích problémů u psů

Hlavní příčiny zažívacích problémů u psů jsou:

 1. Gastritida

  Jde o podráždění či zánět žaludku. Hlavní symptomy zahrnují zvracení, průjem a bolest břicha, ale mohou se objevit i další příznaky nemoci. Gastritida může být akutní či chronická. Akutní gastritida je téměř vždy způsobena požitím nějaké látky škodlivé pro psa (jedy či nestravitelné objekty jako například plasty, látky, gumové hračky atp.). Akutní gastritida také může být příznakem bakteriálních či virových onemocnění, nemoci ledvin či jater a také přítomnosti parazitů.

  Pokud akutní gastritida trvá déle, může se rozvinout v chronickou gastritidu a může dojít k dlouhodobému poškození žaludeční sliznice a bakteriální mikroflóry v trávicím traktu.

  Buďte obezřetní, protože psi mohou občas pozřít hračku, kousek látky či plastu atp. a tyto nestravitelné objekty jim pak zůstávají v žaludku, aniž by prošly celým trávicím traktem. Tím mohou způsobit zánět či podráždění, které může vyústit až v chronickou gastritidu.

 2. Nesnášenlivost potravin

  Další z nejčastějších zažívacích problémů u psů se vztahuje k nesnášenlivosti určitých druhů potravin. Nesnášenlivost potravin je neschopnost strávit určitý druh potravin či vstřebat jisté živiny bez nepříznivých účinků na zdraví. Někteří psi mohou trpět nesnášenlivostí určitých složek krmiva, jež dostávají, a někdy je velmi složité určit, která ze složek to je. V takových případech se doporučují eliminační diety, které vám předepíše veterinář na základě podezření týkající se konkrétní složky.
  Nesnášenlivost potravin se zpravidla projevuje zažívacími problémy, jako jsou průjem, gastritida, nadýmání, zvracení atp.

VYBRANÉ
PRODUKTY

DALŠÍ TIPY
OD NUTROTM

VĚŘÍME,
ŽE KRMIT ČISTĚ ZNAMENÁ DÁVAT NAŠIM MILÁČKŮM TO NEJLEPŠÍ

Simple

ČISTÉ

Pečlivě připravená krmiva plná chuti a bohatá na živiny. Vyrobena bez geneticky modifikovaných surovin. Žádná umělá barviva, dochucovadla ani konzervanty. Žádná kukuřice, pšenice, sójová bílkovina ani mléčné výrobky.

Purposeful

AUTENTICKÉ

Srozumitelné složení. Každá složka má přesný účel pro výživu a lze ji snadno rozpoznat. Vysoce kvalitní zdroj bílkovin je vždy složkou číslo jedna.

Trustworthy

SPOLEHLIVÉ

Suroviny pocházející od prověřených dodavatelů, krmivo je připravováno v prověřené továrně pod přísnou kontrolou kvality a bezpečnosti.

Nastavení souborů cookie